06 September 2013

Miks õunad on kasulikud?Käes on aeg, mil aedades on pehmelt öeldes õunauputus, nii et toetudes inglaste kõnekäänule- üks õun päevas ja arsti polegi vaja- peaks igaüks meist suutma õunasöömisega haigused eemale hoiada. Õuntest saab teha mahla, moosi, neid kuivatada ja valmistada imemaitsvaid magustoite. Samuti saab osasid sorte peagi talve ootama panna. Õunad on imelised!

Miks õun siis nii kasulik on?

1. Õun on toitainerikas ning kiirendab jääkainete väljutamist kehast. Toksiinide väljumist soodustab õunas sisaldub pektiin, mis langetab ka veresuhkrut ja halva kolesterooli taset.

2. Õun teeb kõhu täis, aga ei anna hoogu keha rasvumisele. Õunad aitavad kõhuprobleemide korral ning mõjuvad hästi seedimisele ja maksale. Õunas leiduv tselluloos kergendab soolestiku tegevust. Lisaks leidub selles levinud viljas rohkesti kaaliumi ning C-vitamiini.

3. Õuna teeb eriti tervislikuks pektiinisisaldus – see on ballastaine, mis neutraliseerib mürke ja hoiab kolesteroolisisalduse korras.

4. Söö õunu alati rahulikult ja aeglaselt ning mälu suutäied hästi läbi. Söö kindlasti ka koori, sest kasulikud ained on just koore all, seda eriti kui tegu on oma aia õunadega või teate kindlalt, et neid ei ole mürgiste ainetega pritsitud. Õuna koor sisaldab nimelt kõigele muule lisaks ka aineid, mis aitavad lihastel oma rammu säilitada. Kuna vananedes või haiguse tagajärjel lihased nõrgenevad, aitab koorega õuna söömine lihaste närbumist vähendada.

5. Õunte tarbimisega on seostatud mõningate südame-veresoonkonna ja vähihaiguste tekke riski vähenemist, samuti astma ja II tüübi dia-beedi riski vähenemist. Oluline osa nende haiguste vältimisel arvatakse olevat eelkõige antioksüdatiivsete omadustega fütotoitainetel, nagu flavonoidid, isoflavonoidid ja fenoolsed happed.

6. Õuntes sisalduvad toimeained leevendavad migreeni, kõrget vererõhku ja isegi südameinfarkti. Samuti aitab õun unehäirete puhul, tagab veresuhkru korrapärase jaotuse ning hoiab ära veresoonte lupjumise. Õuna soovitas juba kuulus Vana-Kreeka arst Hippokrates südamenõrkuse, soolte häirete ja neeruhaiguste puhul.

7. Lisaks sisaldasid õunu ka esimesed kosmeetilised kreemid, mis tähendab, et õun teeb inimese ilusaks ka väljaspoolt. Vitamiine täis ja hästi maitsev õun parandab kollageeni ja elastiini moodustumist nahas, tänu millele püsib nahk pingul ja elastne. Just selle omaduse pärast kasutatakse tänapäevastes silendavates kreemides õunaseemneekstrakti. Õun parandab ka naha niiskuse sidumise võimet ning takistab pigmendihäirete teket.

Allikas: okomarket.ee

No comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...